Elections
Ada County Elections
A A A
Home > Candidate Filings

Candidate Filings

May 19, 2020 Primary Election Candidates

(Filing Period March 2 – March 13, 2020)

County Offices

Candidates for county offices must file a declaration of candidacy with Ada County Elections. For more information, visit our candidate page. We will update this list as candidate filings are received.

Updated 04/23/2020 at 8:20:23 AM

County Commissioner, District 1

Ryan Davidson (R) 121 E 36th St, Garden City, ID 83714
Davidson L. Haworth (R) 7518 W Wesley Dr, Boise, ID 83704
Diana Lachiondo, District (D) 556 W Sandstone Ct, Boise, ID 83702

County Commissioner, District 2

Teri Murrison (R) 2380 W Beacon Light Rd, Eagle ID 83616
Fred Rippee (R) 984 E Claybourne Dr, Meridian ID 83646
Mary McFarland (R) 499 W Bosanka Dr, Eagle ID 83616
Rod W. Beck (R) 4257 N Tattenham Way, Boise ID 83713
Patrick Malloy (R) 4446 N Abruzzo Ave, Meridian ID 83646 withdrew
Kim J Wickstrum (R) 9630 W Golden View Dr, Star ID 83669
Bill Rutherford (D) 280 E Cholla Hills St, Meridian ID 83646

County Sheriff

Steve Bartlett (R) 5127 N Mendelson Ave, Meridian ID 83646
Lisa Marie (R) 3985 S Preamble Pl, Boise ID 83706
Zachery Wagner (D) – Write -in Candidate

County Prosecuting Attorney

Jan Bennetts (R) 1260 W Sherason Ct, Eagle ID 83616
Ron J. Twilegar (D) 199 N Capitol Blvd #707, Boise ID 83702

Magistrate Judges

Precinct Committee Persons

Note: The information that appears below is preliminary. Though we made every effort for accuracy, due to volume and time constraints, there may be errors in the information below, and it is not reflective of what will appear on the printed ballot. Please contact us to update information at 208-287-6860.

1401 Erwin W. Beck R
1401 Kim J. Wickstrum R
1402 Tracey L. Koellisch R
1403 Steven Max Brown R
1403 David A. Stark R withdrew
1404 Michael A. Olsen R
1404 Ashley L. Freeman D
1405 Trevor A. Chadwick R
1405 Greta Dunlop D
1405 Gary W. Bauer R
1406 Edward R. Humphreys R
1406 Jerry E. Gibbs R
1407 Phyllis A. Struder D
1407 Craig L. Aaland R
1407 Rebecca Labrador R
1408 Heidi Y. Hill R
1408 Robin D. Charlesworth D
1409 Michael E. Tomlin R
1409 Elizabeth A. Roberts D
1410 Jane M. Rohling D
1410 Carri L. Campbell R
1411 Tami L. Ryals D
1411 Steve Bender R
1411 Anita K. Bannister R
1412 Rozalynn Clyde-Hughes R
1412 Deborah Dougherty D
1412 Jeffrey W. Miller R
1413 Cecilia T. Lopes R
1413 Carol L. Richel D
1413 Lenny John Riccio R
1414 Robert J. Uebelher R
1414 Stanley Lafayette Johnson D
1414 David J. Tizekker R
1415 James W. Clyde R
1416 Victor B. Miller IV R
1416 Daniel C. O’Leary D
1416 Shelley Rambo R
1417 Kathy D. Lyon D
1417 Donald D. Salisbury R
1417 Joe Borton R
1418 Steven J. Gifford R
1419 Stephen M. Gagin R
1420 Blake H. Gaudet D
1420 Laura A. Gassaway R
1420 Billy L. Knorpp R
1421 David C. Goodwin R
1421 Carole B. Dobrowolski R
1501 Jennifer J. Walt D
1501 Darrel Hancock R
1501 Bill Zimmerman R
1502 Kathy D. Peter D
1502 Kristina L. Ellis R
1502 John C Cannon R
1503 Sarah J. Maloney R
1503 Joseph Abramowski R
1503 Jennifer R. Gravel D
1504 Zachary J. Wagner D
1504 Sharla R. Jensen R
1505 Lori Rouse R
1505 Eileen K. Dingeldein D
1505 Rod W. Beck R
1506 Nicholas L. Cassano R
1506 John R. Jameson R
1507 Sean M. Borzea R
1507 Fred S. Martin R
1507 Richard C. Stikeleather D
1508 Melinda Bodine Stevens D
1508 Christi L. Warhurst R
1508 Patti Dowdy R
1509 Carol H. Stirling D
1509 Sarah A. Clendenon R
1510 Tecle Gebremicheal D
1510 Chad Vaughn R Write-in Candidate
1510 Alexander Bazarski R Write-in Candidate
1511 Louise A. Bechen R
1511 Redgie Kate Bigham R
1512 Matthew J. Edwards D
1512 Dorothy Greenzang R
1513 Barbara A. Vargason D
1513 Dawn Morgan R
1514 Richard R Smith R withdrew
1514 Nicole R. Horton R
1515 Paula J. Edmonds-Hollifield D
1515 Jefferson H. West R
1516 Cindy S Ries R
1601 Sarah Harris D
1601 Joan Cloonan R
1601 John Altieri R
1602 Maria D. Chudzinka R
1603 Jacob R. Cluff R
1604 Frank A. Gamma R
1604 Richard Chilcote D
1605 David S. Shurtleff R withdrew
1605 Cathy M. Sherman D
1605 Logan A. Smyser R
1605 Ryan K Kawaguchi D
1606 Vicky Birkinbine R
1606 Lori M. Burelle D
1607 Jan M. Cluff R
1607 Rita Sherman D
1607 Tammara M. Kennedy R
1608 Joshua G. Jackson R
1608 Ryan Davidson R
1609 Patricia W. Felts R
1610 Fairy D. Hitchcock R
1610 Dan E. Healy R
1611 Thomas G. Paterson R
1611 MJ Durrant D
1612 Jacquelyn Davidson R
1612 Davidson L. Haworth R
1613 Benjamin R. Brocksome R
1613 Thomas W Walthers von Alten D
1614 Leland J. Lay R
1614 Brad Griff R
1615 Elizabeth I. Congdon D
1615 Kristin S. Richards R
1615 Joseph P. Filicetti R
1615 Grant C. Richards R
1701 Bruce A. Whitehouse R
1701 Dawn Hatch R
1702 Charles F. Spindler D
1702 Kenneth R Burgess R Write-in Candidate
1703 Melissa L. Miller-Harris R
1703 Sean M. Perkins D
1704 Robert Herrin, III R
1704 Dan Minnaert R
1705 Connie Collins D
1705 Wendy Lee Ripley R
1706 Brittany N. Love R
1707 Nicolas Hernandez D
1707 Phillip T. Turner R
1707 Timothy Sturges R
1708 Matthew S. Clemence R
1708 Sally M Stone D
1708 Matthew K. Jensen R
1709 James Eldon Wallace D
1709 Darrel Hansen R
1710 Joel R. Salvino R
1711 Daniel J. Murphy R
1711 Jessica J. Marshall D
1711 Nathan A. Fisher R
1712 David DeHaas R
1712 Frances L. Ciarlo D
1713 Daniel A. Loughrey R
1713 Coty Ternes D
1713 Graden P. Neal R
1713 Matthew C. Barbee D
1714 Michael J. Anderson R
1715 Janet D. Trueax Wilson D
1715 Anthony T Dephue R
1801 Cambria Greenup D
1801 Benjamin D. Chafetz R
1802 Kelly Y. Mitchell D
1802 Teresa M. Powell R
1803 Megan L. Shoemaker R
1804 Sandra L. Coulter-Stoner R
1804 Jordan Morales D
1805 David Barr D
1805 Thomas R. Jensen R
1806 Jeremy C. Chou R
1806 Laurie Litster Frost R
1807 Robert Rex Sermon D
1807 Freda M. Cenarrusa R Write-in Candidate
1808 William A Applegate D
1808 Gary L. Field R
1809 Gary M. Childe R
1809 Susan Eastlake D
1810 Dena E Duncan D
1810 Cheryl A Miller R
1811 James N Ruckh D
1811 Karren S. Farnsworth R
1812 Phyllis A. Mills R
1812 Thomas M. Klassy R
1812 Sheila Robbins D
1813 Lorraine A Rehn D
1813 Terri L. Suggs R
1814 Megan M. Landen R
1814 Megan Goodhew D
1815 Megan L. Reichle R
1815 David W. Tjaden D
1816 Brooke McElhose D
1816 Charles W. Eddy R
1817 Brooke Linville D
1817 Juan Carlos Duque R
1818 Deborah W. McGraw D
1818 Peter D Stegner R Write-in Candidate
1901 Jacqueline Fox R
1901 Nicole M. Fitzgerald R
1901 Edward L. Wardwell D
1902 Lindsay L. Northern R
1902 Sheryl L. Scott R
1903 Larry J Chapple R
1904 Monique Hale R
1905 Gary J. Parent, II R
1905 Patrick D. Marino R
1906 James M. Feederle R
1906 Barbara A Abersold D
1907 Mary Beth Nutting D
1907 Robert H. McQuade R
1907 Hank Harris R
1908 John A. Marsh R
1909 Robert H. McQuade R
1910 Courtney A. Lehosit R
1911 William J. Campbell R
1911 Anne J. Howie R
1912 Elizabeth A. Mahn R
1912 Chrystal D. Allen D
1913 Lynn S. Farrell-Bradescu R
1914 Landon S. Smyser R
1915 Brock A. Frazier R
1915 Carol R. Davey R
1916 Marilyn J Yost D
1916 Jordan C. Watters R
1917 Scot M Ludwig R Write-in Candidate
1918 Carolyn Swenson D
1918 David S. Litster R
1919 John J. Magnan R
1920 Scot Crum R
2001 Nancy D. Lear R
2002 Tracie A. Roberts D
2002 David R. Yorgason R
2003 Timothy A. Powell R
2003 Mary A. Mosley D
2003 Antonio A. Flores R
2004 Danette R. Klindt R
2004 Gloria Urwin R
2004 Matthew G. Berry D
2005 Mark M. English R
2005 Luisa Uribe-Holtzclaw R
2006 Mark S. Johnson R
2006 Joshua L. Coleman R
2007 Bob Brainard R
2008 Dolores Aragon D
2008 Doug M. Taylor R
2009 Aletha C. Lundblad D
2009 Steven A. Meredith R
2010 Miste Gardner R
2010 Scott Tiffany R
2011 Kathyrn M. Taghon D
2011 Winston Inouye R
2011 Aaron K. Folwell R withdrew
2011 Sara Brady R
2012 Cole T Patterson D
2012 Samantha L. Hager D
2012 Bradley S. Wiersma R
2013 Diane Terhune D
2013 Dori A. Healy R
2013 Jason A. Styba R
2014 Kevin M. Harper R
2014 Michael A. Netherton R
2014 Jamison K. Arial R
2014 Laurel D. Morgan R
2015 Dale R Erickson R Write-in Candidate
2015 Chip Smith R Write-in Candidate
2101 William M. Schuler R
2102 John A. White R
2102 Michele Jarvis R
2103 Bonnie R. Carter R
2103 J. Michael Tippets R
2104 Wendy S. Dahle R
2105 Megan R. Kiska R
2106 Sharon M. Ullman R
2106 Gregory S. Wilson R
2107 Adam T. Skogen R
2107 Walter A. Reimers R
2108 Shelley Edelen Cooper D
2108 Damon L. Garrett R
2109 Vicky McIntyre R
2109 Suzanne M Affleck R
2110 Bruce W. Scott R
2111 Kirsten S Hooker D
2111 Cynthia Pilant R
2111 Thomas E. Dayley R
2112 Chelsea E. Carattini R
2112 Gregory A. Gempler R
2113 Gregory E. Ferch R
2115 Julia R. Morgan R
2116 Audrey L. Musgrave R
2116 Parrish J. Miller R
2117 Caleb Mills R
2201 Destinie Hart D
2201 Jeffrey M. Ehlers R
2202 Stephen L. Pugmire R
2202 Diane M Jensen D
2202 Stephen L. Pugmire R
2203 Jedediah T. Russell R
2203 Anthony C Early D
2203 Andrew A. Freund R
2204 Alexander E. Kopp R
2204 Justin R. Jantz R
2205 Travis B. Clyde R
2206 Valerie J. K. James R
2207 John Vander Woude R
2208 James A. Grigg R
2209 John H Cornett III D
2209 Michael S. Law R
2210 Robert G. Grigg R
2211 Daniel H. Johnson R
2212 Bert McDowell R
2212 Kristoffer R. Sperry R
2213 Brian A. Merrell R
2214 Wes L Obenauer R Write-in Candidate

November General Election

Ada County Highway District, District 1

Daniel Murphy